למה לא כדאי לכם לארח את הקורסים שלכם בפלטפורמות שיתופיות

אם הגעתם כבר למסקנה שאתם רוצים למכור קורסים אינטרנטיים, הצעד הבא שלכם יהיה לבדוק את

הדרכים האפשריות לממש את הרצון הזה.

בסופו של דבר הבדיקה שלכם תסתכם ב-2 אפשרויות:

  1. לבנות אתר אינטרנט משלכם שבו תיצרו ותמכרו קורסים אינטרנטיים
  2. להתארח בפלטפורמות שיתופיות

הסיבה שבעלי עסקים נוטים לכיוון האפשרות השניה היא כי מאמינים שיוכלו לשווק את הקורסים שלהם מהר יותר.

במידה מסוימת זה עשוי להיות נכון.

אבל באיזה מחיר?

כאשר תארחו את הקורסים האינטרנטיים שלכם בפלטפורמה שיתופית, טובה ככל שתהיה, אתם בעצם מוותרים על בעלות מלאה:

  1. אתם לא הבעלים של הפלטפורמה
  2. אתם לא הבעלים של המותג
  3. אתם לא הבעלים של תנועת הגולשים
  4. אתם לא הבעלים של 100% ההכנסות מהקורסים שלכם
  5. אתם לא הבעלים של חשבונות המשתמש של התלמידים שלכם
  6. אתם לא הבעלים של תנאי השימוש (כמו למשל מדיניות החזרים וזיכויים)

מצד שני, אם אתם מקימים אתר עצמאי לקורסים שלכם, אז אתם כן הבעלים של כל הנ”ל. אתם בונים את המותג שלכם (ולא את המותג של פלטפורמת הקורסים שבה אתם מתאחרים), אתם לא צריכים להתחלק בהכנסות עם אף גורם, כל נתוני המשתמשים נמצאים בבעלותכם, ואתם יכולים למנף אותם לשיווק שירותים נוספים בעסק שלכם, אתם מחליטים על תנאי השימוש, וכו’ וכו’. אתם בשליטה מלאה.

השורה התחתונה היא זו: אם אין לכם בעלות על הפלטפורמה, אתם עושים אאוטסורסינג למרכיבים עסקיים קריטיים. אתם לוקחים על עצמכם סיכון גדול.

אני מבין שהדעות בנושא הזה חלוקות ומגוונות (ואני בהחלט מכבד כל דעה, גם אם היא מנוגדת לדעתי), אבל כבעל עסק אני יכול לומר לכם בוודאות, שלא הייתי רוצה שפלטפורמה אחרת תיקח בעלות על הלקוחות שלי, על הקורסים שלי וגם תקבע אילו תכנים אני יכול להעלות לקורסים ואילו תכנים לא.

אתם לא בשליטה…הם כן

כאשר אתם מתארחים על פלטפורמה שיתופית, אתם כפופים למדיניות של אותה פלטפורמה, והבעלים שלה יכולים לשנות את המדיניות הזו בכל נקודת זמן.

אז למה שמישהו יפתח קורסים אינטרנטיים במערכת שיתופית?

הסיבה העיקרית היא שלהקים עסק זה דבר לא קל בכלל, ואותן פלטפורמות עוזרות להקל על התהליך. בנוסף, גולשים שמבקרים באתרי הפלפורמות הללו כבר מעוניינים ללמוד קורסים אינטרנטיים בנושאים שונים, אז גם את זה מכסות הפלטפורמות השיתופיות.

סיבה נוספת היא הרצון “לחוש את השוק”. יכול להיות שאתם לא בטוחים שיהיה ביקוש לקורס שלכם, או שאתם לא רוצים להסתכן בהוצאה מיותרת. פלטפורמה שיתופית תיתן לכם את הפיתרון הזמין והמיידי, ללא הסיכון בהקמת תשתית קורסים עצמאית משלכם.

מצד שני, אם המטרה שלכם היא למכור קורסים אינטרנטיים ולבנות עסק שמעניק לכם שליטה מלאה ויכול לגדול לאורך זמן, אז לא מומלץ להיות נתונים לחסדיה של הפלטפורמה השיתופית, וכדאי לבחור בפיתרון של אתר עצמאי למכירה וניהול של קורסים אינטרנטיים.

גלילה למעלה

התחברות לאתר

דילוג לתוכן