נמאס לי! כלום לא עובד לי! אני פורש!

רגע, רגע, מה קרה? בוא נשב, נשתה כוס מים קרים ונרגע. עכשיו בוא נשמע מה הבעיה.

ובכן, כבעלי עסק עצמאי, אני מניח שהמחשבה לפרוש, לסגור את העסק ולחזור להיות שכיר עברה לכם בראש לא פעם ולא פעמיים. אני חייב להודות, גם לי זה קורה, כמה מפתיע, ברגעי משבר.

אבל אז אני יוצר קשר עם המנטורים שלי, והם “מרימים” אותי. אח”כ אני בודק, לפעמים בעזרתם ולפעמים לבד, מה אפשר לעשות אחרת, כדי לשפר תוצאות.

חשוב לבדוק גם אחורה, מה עשינו שעבד, ומה עשינו שלא עבד. אז בודקים דרכים לשיפור הפעולות שעבדו, כדי שיעבדו טוב יותר, ועושים הסקת מסקנות לגבי מה שלא עבד. למה לא עבד? מה עשינו שזה לא עבד? מה אפשר לעשות אחרת שזה יתחיל לעבוד, ולעבוד טוב?

אני יודע, אני כותב הרבה על כל הנושאים הטכניים, שקשורים לשיווק באינטרנט, שאתם בטח שואלים את עצמכם, מה נכנס בי פתאום, שהתחלתי לכתוב גם על הצד הזה של העסק העצמאי.

לדעתי, זהו חלק לא פחות חשוב (ולפעמים אפילו הכי חשוב) בלהיות בעל עסק עצמאי. לרוב אנחנו עובדים לבד, והחברים השכירים שלנו לא כל כך מבינים מה עובר עלינו בעסק ובכלל. כשבעל העסק הוא עם המיינדסט הנכון, יש לזה חלק חשוב מאוד בהצלחה של העסק.

אבל נחזור רגע לסיבות שאנחנו נכנסים לפעמים ל”מצבי הפרישה”: האם זה בגלל סביבה לא תומכת? האם זה בגלל שאנחנו לא עושים פעולות נכונות כדי לקדם את העסק? או שזה בכלל בגלל העובדה, שאנחנו חושבים שאנחנו חייבים לדעת הכל על כל דבר, וכשאנחנו לא יודעים, אנחנו נרתעים מלנקוט בפעולה?

יש לזה פתרונות פשוטים ביותר. אמנם לא פתרונות קסם, אבל קלים ליישום, וכל מה שצריך זה לנקוט בפעולה:

 • הקיפו את עצמכם בסביבה תומכת. צאו לכנסים וארועים, שאליהם מגיעים אנשי עסקים כמוכם. צרו קשרים ושיתופי פעולה.
 • אתם לא חייבים לדעת הכל על כל דבר. מה שאתם לא יודעים תוכלו ללמוד! (או לתת למישהו אחר לעשות עבורכם).

2 מחשבות על “נמאס לי! כלום לא עובד לי! אני פורש!”

 1. מאמר מצוין ונכון, כבעלת עסק עצמאי הזדהיתי מאד.

  1. אסף אפשטין

   בהחלט, הרבה בעלי עסקים חושבים “העסק שלי מיוחד” ו”הדשא של השכן ירוק יותר”.

   אני טוען שיחודיות הזו באה לידי ביטוי בתוכן של העסק ולא בדרכי השיווק שלו

סגור לתגובות

גלילה למעלה

התחברות לאתר

דילוג לתוכן